Wisconsin Summer Jersey Championship Show
August 29, 2020 - West Bend, Wis.
127 head
Judge: Jenny Thomas, North Lewisburg, Ohio
PA-A-Plus Genie Dramatic
Intermediate and Grand Champion
Peter Vail and Budjon Farms, Lomira
Maker Applejack Get Over It
Senior and Reserve Grand Champion
Peter Vail and Budjon Farms
Whitdale Gentry Graceful-ET
Junior Champion
Peter Vail and Budjon Farms
Big Guns Andreas Velvet-ET
Reserve Junior Champion
Benjamin and Sara Kronberg, Milton
• Reserve Senior Champion—Woodmohr Forever Faithful
• Reserve Intermediate Champion—Carly-O Andreas Apple Pie {4}
• Premier Breeder—Woodmohr Jerseys, Bloomer
• Premier Exhibitor—Peter Vail and Budjon Farms
Class Winners
Junior heifer calf exhibitors 10 and under (6 shown)
1. Annettes Oliver Alexa-P, K. Nickels, T. Freson, M. Sell and S. Stanford, Watertown
2. Smokin Hot Lotzza Motzza, S. Stanford, E. Paulson, K. Freson and M. Sell, Watertown
3. Day-Kel Magician Sundrop, Ashley and Holly Oberreich, Plymouth, Wis.
Junior heifer calf (8 shown)
1. Red Hot Victory Parade, Dakota Brown, Deerfield, best bred and owned
2. Annettes Oliver Alexa-P, K. Nickels, T. Freson, M. Sell and S. Stanford
3. Smokin Hot Lotzza Motzza, S. Stanford, E. Paulson, K. Freson and M. Sell
Intermediate heifer calf (18 shown)
1. Milksource-FV Gentry Merci-ET, Milk Source Genetics, Kaukauna, best bred and owned
2. CS Viral Embrace-ET, Alexa Albrecht, Fond du Lac
3. Stadview Tequila Magic-ET, Elite Cattle Company, Mount Horeb
Senior heifer calf (15 shown)
1. Milksource-FV Gentry Marquee-ET, Milk Source Genetics, best bred and owned
2. Whitdale Andreas Debby-ET, Peter Vail and Budjon Farms, Lomira
3. Kailas Hellcat Geronimo, Colin Wussow and Addison and Hailey Fischer, Cecil
Summer yearling heifer (13 shown)
1. Budjon-Vail Andreas Auburn {6}-ET, Peter Vail and Budjon Farms, best bred and owned
2. Budjon-Vail Andreas Shirley, Kyle Nickels, Watertown
3. Townside Andreas Nadine, Townside Jerseys
Junior yearling heifer (7 shown)
1. Whitdale Gentry Graceful-ET (S: Rapid Bay Indiana Gentry-ET, D: Budjon-Vail Jade Georgie-ET), Peter Vail and Budjon Farms, jr. champ.
2. Bid Guns Andreas Velvet-ET (S: Sunset Canyon Andreas, D: Big Guns Jamaica Vanilla), Benjamin and Sara Kronberg, Milton, res. jr. champ.
3. Budjon-Vail Shutout Vengeance-ET, Elite Cattle Company
Best bred and owned—Ehrhardt Andreas Season-ET, G. Krahn, K. Nickels, MD-Pride, and K. Ehrhardt, Watertown
Winter yearling heifer (4 shown)
1. SVHeaths Gentry Mystic, Emma Paulson, Racheal Visser, Stadview Jerseys, and Scott Stanford, Watertown
2. Lost-Elm Tequia Pixy, Jason Luttropp, Berlin, best bred and owned
3. Dolla-Bilz Hired Gun Mia, Hannah Nelson, Ellsworth
Senior yearling heifer (2 shown)
1. PM Oliver Victory, Ralph F. Uhe and Family, Footville, best bred and owned
Milking yearling (4 shown)
1. Schulte Bros Showdown Glam, Glam Syndicate, West Union, Iowa, best udder
2. BJ Casino Paws, Matthew and Elizabeth Gunst, Hartford
3. Milk-n-More-KCW Applejack Verity, Kaila and Colin Wussow, Cecil, best bred and owned
Summer junior 2-yr.-old (9 shown)
1. Woodmohr Higher Faith, Woodmohr Jerseys, Bloomer, best bred and owned, best udder
2. Milksource Highways Honor, Tristen Hans Ostrom, Kaukauna
3. Heaths Gentry Jalapeno, Melissa Sprecher and Kaelyn, Kenadee, and Keegan Weigel, Sauk City
Junior 2-yr.-old (6 shown)
1. Arethusa Colton Svedka, Marshland Dairy LLC, Spencer, best udder
2. Woodmohr Gentle Jane, Woodmohr Jerseys, best bred and owned
3. Tolduso Colton Victory, Tolduso Jerseys, Auburndale
Senior 2-yr.-old cow (7 shown)
1. Carly-O Andreas Apple Pie {4} (S: Sunset Canyon Andreas, D: Twisted-K Iatola Apple {3}), Peter Vail and Budjon Farms, res. int. champ., best udder
2. Budjon-Vail VIP Mackenna-ET, Peter Vail and Budjon Farms, best bred and owned
3. Smith-Crest T Gertie, Samantha Pitterle, Watertown
Futurity (3 shown)
1. PJF Bronson Swan, Dean Alan Peterson, Viroqua, best udder, best bred and owned
2. Gil-Bar Premier Beeps 52, Gil-Bar Farm, Janesville
Junior 3-yr.-old cow (8 shown)
1. PA-A-Plus Genie Dramatic (S: River Valley Magic Genie-ET, D: Pa-A-Plus Action Darma-ET), Peter Vail and Budjon Farms, best udder, int. and gr. champ.
2. Marshland Victorious Senna, Marshland Dairy LLC, best bred and owned
3. Lost-Elm Tequila Baltimore, Jason Luttropp
Senior 3-yr.-old cow (4 shown)
1. Rolling Spring Premier Lucille-ET, Evan Jauquet, Pulaski, best udder
2. New Heights Joel Kringle-ET, Leah and Jason James and Londa Johnson, Mineral Point, best bred and owned
3. Woodmohr Gen Carmel, Woodmohr Jerseys
4-yr.-old cow (7 shown)
1. Maker Applejack Get Over It (S: Steinhauers Iatola Applejack, D: Rock Ella Vivitar Greta), Peter Vail and Budjon Farms, sr. and res. gr. champ.
2. Woodmohr Forever Faithful (S: Rapid Bay Indiana Gentry-ET, D: Woodmohr Bella For Eva), Milk Source Genetics, best udder, res. sr. champ.
3. Lost-Elm Colton Saturn, Jason Luttropp
5-yr.-old cow (4 shown)
1. Woodmohr Marijane-ET, Woodmohr Jerseys, best udder, best bred and owned
2. Smokin Hot Lightning Strikes, Austin T. Nauman, Westby
3. Day-Kel Applejack Sunset, Ashley and Holly Oberreich
Aged cow (4 shown)
1. Schulte Bros Tequila Shot-ET, Budjon Farms, Peter Vail and David Jordan, Lomira, best udder
2. Woodmohr V Diamond-ET, Woodmohr Jerseys, best bred and owned
3. Foxy Governor Vienna, Gil-Bar Farm
Lifetime cheese production cow (1 shown)
1. Woodmohr Jackson Lillian, Jim Brown, Hastings, Minn., best udder
Junior best three females (3 shown)
1. Milk Source Genetics
2. Ralph F. Uhe and Family
Senior best three females (1 shown)
1. Woodmohr Jerseys
Dam and daughter (3 shown)
1. Woodmohr Jerseys
2. Woodmohr Jerseys